Kanał: Dobrzany

Metryczka

  • Widownia: 51074
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Dobrzany – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobrzany, na Pojezierzu Ińskim, nad jeziorem Szadzko.

Według danych z 31 grudnia 2011 miasto miało 2404 mieszkańców.

Miejscowość Dobrzany leży 32 km na wschód od Stargardu. Od strony południowej opływa Dobrzany niewielka rzeka Pęzinka, dopływ Krąpieli, która przepływa przez Staw Młyński i wpada do Jeziora Szadzkiego.

Według danych z 28 grudnia 2012 powierzchnia miasta wynosiła 5,34 km².

Szadzko – jezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w gminie Dobrzany, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro znajduje się ok. 1 km na południowy zachód od miasta Dobrzany.

Według danych gminy Dobrzany powierzchnia zbiornika wynosi 78,42 ha, a maksymalna głębokość 2,6 m.

Linia brzegowa jeziora jest średnio rozwinięta – występują łagodne zatoki, brzegi wysokie od północy, część południowa o brzegach niskich z szerokim pasem trzcinowisk. Na północnym krańcu Szadzka znajduje się ujście rzeki Pęzinki – silnie zabagnione i zatrzcinione, rzeka uchodzi z jeziora w okolicy wsi Szadzko leżącej nad południowo-zachodnim brzegu. Nad północnym brzegiem biegnie droga lokalna do Dobrzan.

O bardzo dużej wartości krajobrazowej decyduje w większości zadrzewiona, niezabudowana linia brzegowa oraz wyraźne akcenty historyczne – grodziska na brzegu południowym, wzgórze zamkowe oraz ruiny starego kościoła w Szadzku.

Według danych gminy w typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym, jednak według danych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jest to jezioro typu karasiowego. Dominuje tu leszcz, a sandacz jest gatunkiem towarzyszącym.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze